Vsesplošna farmakogenomika: Koristne farmakogenomske informacije in učinkovita optimizacija zdravljenja dostopni vsakemu evropskemu državljanu
Ubiquitous Pharmacogenomics (U-PGx): Making actionable pharmacogenomic data and effective treatment optimization accessible to every European citizen
OPIS PROJEKTA / DESCRIPTION
Študija PREPARE je mednarodna prospektivna multicentrična študija, ki bo raziskala vpliv predsimptomatskega farmakogenomskega testiranja klinično pomembnih farmakogenov na izid zdravljenja v različnih evropskih populacijah in zdravstvenih sistemih. V raziskavi bomo preverjali hipotezo, da lahko farmakogenomsko podprta izbira zdravila oziroma odmerka zdravila v klinični praksi zmanjša pogostnost klinično pomembnih neželenih učinkov zdravil za 30 % (s 4% na 2,8%). Študija bo potekala v sedmih evropskih državah (Velika Britanija, Nizozemska, Avstrija, Grčija, Slovenija, Italija in Španija).
Klinična študija bo potekala 36 mesecev, in sicer v dveh 18-mesečnih sklopih. Sodelujoče države so bile naključno randomizirane, da začnejo s sklopom farmakogenomsko podprtega predpisovanja zdravil (študijska skupina) ali s sklopom standardnega zdravljenja (kontrolna skupina). Po 18 mesecih bodo prešle na drugi sklop. Skupno bo v študijo vključenih 8.100 bolnikov (od tega 1100 v Sloveniji); po 4.050 bolnikov v vsak sklop. V Sloveniji bomo v študijo vključevali bolnike s področja družinske medicine, interne medicine in transplantacijske medicine.
K sodelovanju v raziskavo bodo povabljeni bolniki, ki jim bo na sodelujočih kliničnih ustanovah prvič predpisano katerokoli od zdravil iz seznama 50 parov gen-zdravilo, za katerega obstajajo na dokazih temelječa priporočila za genotipu prilagojeno izbiro/odmerjanje zdravila.